Konference v Senátu - Jak dál v EU

Dne 9.2.2007 se v Senátu Parlamentu ČR konala konference pod názvem „Jak dál v EU a pozice ČR“, kterou organizoval předseda Senátu Přemysl Sobotka. Konference byla rozdělena do dvou tématických bloků: První blok Budoucnost Evropské integrace, kterou moderoval Luděk Sefzig z Výboru pro záležitosti EU Senátu PČR. Druhý blok Priority českého předsednictví 2009, moderoval Ondřej Liška z Výboru pro evropské záležitosti Sněmovny PČR.

Klíčovými postavami, které postupně vystoupily, byli předsedové všech pěti stran zastoupených ve sněmovně - Mirek Topolánek, Jiří Paroubek, Jiří Čunek, Martin Bursík a Vojtěch Filip a hosté. Cílem konference bylo seznámit veřejnost s názory politiků na evropskou integraci.

Konferenci uvedl předseda Senátu Přemysl Sobotka a zdůraznil, že v daný okamžik stojíme před celonárodní diskusí o další cestě evropské integrace a české roli v ní a že bude nutné si položit několik otázek, jako například „Jaká mají (či smějí) být pravidla další diskuse o evropském směřování a jakou roli v ní mají hrát národní parlamenty?“

Největším problémem je rozdělení pohledů Parlamentních stran na míru zásahů do euroústavy.

Předseda vlády Mirek Topolánek zdůraznil potřebu kvality a ne rychlosti integračního procesu a více svobody pro členské země EU, kdy je nutno nejdříve zrovnoprávnit postavení zakládajících a nově přistoupivších zemí do EU. Evropská unie by měla být svobodnější a flexibilnější.

K tomu, aby tento mechanismus spolupráce fungoval, musí mezi zúčastněnými státy panovat shoda na nejmenším společném jmenovateli, který bude definovat kompetence a pravidla platná pro všechny, uvedl Topolánek. Proto je podle něj třeba místo zákopové války o euroústavu hledat cestu ke zcela novému dokumentu, přičemž změny dosavadních dokumentů unie by měly být jen přechodné.

Zcela opačný názor na euroústavu má sociální demokracie, která podle Paroubka naopak souhlasí s tím, aby stávající euroústavu ratifikovaly všechny členské státy do léta 2009. ČSSD považuje schválení smlouvy za klíčovou záležitost, a to nejlépe ve stávajícím znění - nebrání se ale i jiným řešením. Změny ovšem nesmějí měnit podstatu nynějšího textu..

Seznam vystupujících:

PRVNÍ BLOK - Budoucnost Evropské integrace
Martin Bursík
Jiří Čunek
Vojtěch Filip
Jiří Paroubek
Mirek Topolánek

DRUHÝ BLOK - Priority českého předsednictví 2009
Jefim Fištejn - zahraničně politický publicista
Miroslav Singer - viceguvernér ČNB
Jaromír Drábek - prezident Hospodářské komory ČR
Jan Zahradil - předseda poslaneckého klubu ODS v Evropském parlamentu
Richard Falbr - poslanec Evropského parlamentu
Alexandr Vondra - místopředseda vlády pro evropské záležitosti

>> Více informací o konferenci na stránkách eStatu (včetně přepisu příspěvků)
>> Fotogalerie

Přiložené obrázky

  • konf_a.JPG, 38 kB