Nový Smíchov

Nový smíchov předznamenává nástup nové generace maloobchodních center V nákupním centru Nový Smíchov si mohou obyvatelé Prahy udělat alespoň vzdálenou představu o tom, jak vypadají shopping mally v ostatních evropských zemích, a pro několik nejbližších let bude zřejmě dominantou zdejšího trhu. O místo na slunci však musí bojovat s nelítostnou konkurencí obchodů na rozvíjejících se pražských nákupních třídách i velkých center na okrajích metropole.

Otevření nákupního centra Nový Smíchov v srdci Prahy 5 bývá označováno za přelom ve vývoji maloobchodu v metropoli. Nový development je popravdě spíš výjimkou potvrzující pravidlo, protože nic podobného tak blízko centru města neexistuje a ani to nevypadá, že by se něco takového připravovalo. S 60 000 m2 maloobchodních ploch, na kterých vznikne ve třech podlažích 110 obchodů, multiplex, hypermarket a restaurace, není podobný s ničím, co bylo postaveno v České republice, natož v Praze. Svým designem snad připomíná brněnské Olympia Center, ale to již svou polohou na okraji města patří do úplně jiné kategorie. Většina maloobchodních developmentů v České republice je buď mimo město, nebo je o polovinu menší.

Uvážíme-li velikost projektu, jeho relativně centrální polohu a obrovské změny, které přinesl Smíchovu, nebyl Nový Smíchov překvapivě kontroverzní. Nejnepříjemnější věcí, kterou museli lidé během stavby přežít, byl dopravní chaos, navíc umocněný stavebními pracemi souvisejícími se smíchovským tunelem. V tisku se i nadále objevují stížnosti na špatnou dopravní situaci v oblasti, těžko ale objektivně soudit, na Smíchově se totiž změnil celý systém dopravy. Nigel Young, ředitel M.I.P.A., je však přesvědčen, že nový projekt by měl dopravní propustnost zlepšit. "Pokud budou všechna nákupní centra za městem, budou lidé muset sednout do auta a jet na nákup a pak zase zpátky," říká Young, jehož společnost developer pověřil pronájmem mallu. "Když postavíte do města něco jako je Nový Smíchov, je to vynikající, protože se tam lidé dostanou metrem, tramvají, nebo i pěšky." Pokud ovšem někde stojí hypermarket Carrefour s parkovištěm pro 2000 aut, určitě tam nějaký dopravní ruch vznikne.

Přiložené obrázky

  • smichov1.jpg, 66 kB
  • smichov2.jpg, 34 kB
  • smichov3.jpg, 27 kB
  • smichov4.JPG, 199 kB
  • smichov5.JPG, 147 kB
  • smichov6.JPG, 137 kB
  • smichov7.JPG, 181 kB