Fontána na nám Kinských (10.10.2002)

Koncem dubna začaly avízované práce na celkové rekonstrukci Arbesova náměstí. Po odstranění asfaltových povrchů a úpravách zelených ploch včetně stromů a keřů bude náměstí předlážděno a získá pěknou parkovou úpravu. Zatím jsou práce, které by mohly skončit do konce září, rozpočtovány částkou cca 8,1 milionu korun. Pokud k nim přibude i uvažovaná kašna, tak k deseti milionům bude chybět jen málo.

Náměstím je toto prostranství teprve od druhé poloviny 19. století, kdy byly zbourány hradby. Na starých mapách a fotografiích můžeme v těchto místech vidět ravelin malostranských hradeb před Újezdskou branou. Mezi lety 1902 ? 25 se náměstí nazývalo Pod Kinskou, pak Štefánikovo, za druhé světové války Albrechtovo, pak až do roku 1951 opět Štefánikovo, pak Sovětských tankistů a od roku 1994 Kinských.
Podobně jako náměstí měnila názvy i kasárna, postavená v roce 1892 jako náhrada za zbořená Újezdská kasárna. Nejdříve se jmenovala Albrechtova, pak Štefánikova, pak za války opět Albrechtova, po válce znovu Štefánikova a posléze Julia Fučíka. Za války tu byl posádkou 1. prapor vládního vojska, kterému se lidově říkalo ?Háchovi Melody Boys?. V době květnového povstání tu bylo revoluční velitelství ?Úsek Štefánikových kasáren?. Dnes již tato budova neslouží jako kasárna, ale jako Justiční palác.
Náměstí dříve zdobila Medvědí kašna, která sem byla přemístěna ze zaniklé Slavatovské zahrady. Až po válce, v roce 1948, byla přenesena na náměstí 14. října. V červenci 1945 byl na náměstí před kasárna umístěn tank č. 23, typ IS-2, který nechal přivézt do Prahy gen. plk. Leljušenko. Byl vydáván za tank typu T 34, který jako první vjel do Prahy, a nazýván pomníkem. V dubnu 1991 tento pomník ?zlidštil? nátěrem na růžovo student David Černý s kamarády. Protože v té době byl tank včetně soklu kulturní památkou zapsanou do seznamu nemovitých kulturních památek, byl natřen opět na zeleno. V květnu téhož roku několik poslanců tehdejšího federálního shromáždění natřelo tank opět na růžovo. Mezitím proběhl proces sejmutí památkové ochrany a tank mohl být z náměstí odstraněn. Byl převezen do muzea ve Kbelích, nyní se nachází v muzeu v Lešanech.

Přiložené obrázky

  • fontanakinskych.jpg, 14 kB
  • fontanakinskych2.jpg, 89 kB
  • fontanakinskych3.jpg, 165 kB
  • fontanakinskych4.jpg, 86 kB