Hluk z podnikatelské činnosti v bytě (4.8.2010)

Valová Věra: Dobrý den, měla bych dotaz ohledně hluku. Manžel podniká, ale většinu práce má mimo domov. Nyní dostal větší zakázku na výrobu železných balkonů, které musí vyrobit doma a hotové namontovat. A to je ten problém. Podle informací, které máme k dispozici, nepořebuje výrobní halu, protože doma má práci tak 4 měsíce v roce. Teď jak vyrábí balkony, tak se musí brousit. To dělá hluk a stěžuje si soused. Už začínají po 7 hod. ráno a končí kolem 20 hod., i to nestačí, chtěl tam natahnout plachtu, plachta se natahla, ale nepomohlo to. Chtěli bysme mu nějakým způsobem vyjít vstříc, jenže nás tlačí termín a pokud se to nestihne v termínu, tak denní penále, což není malá částka. Podotýkám, že se nebrousí flexami každý den. Chtěla bych se zeptat, jestli nás může dát k soudu, nebo udělat jiná opatření a jak se můžeme bránit. Děkuji Valová

RNDr. Miroslav Škaloud:
 

Vážená paní,

obecně platí, že si kdokoliv z okolí může stěžovat na hluk z Vašeho bytu a to na úřadu městské části a požádat o řešení obtěžování hlukem co by přestupku. Takovéto záležitosti řeší občanskosprávní odbory. V případě oprávněné stížnosti můžete dostat pokutu.

 

Pokud však navíc někdo provádí výdělečnou činnost, lze při pocitu obtěžování hlukem využít jednoznačnější postupy. Normy stanovující přípustnou úroveň hluku jsou dány zákonem [viz zde - diskusní fórum - Záležitost znečištění životního prostředí hlukem (10.8.2005)]. Pro posouzení hluku z podnikatelské činnosti se lze   obrátit na hygienickou stanici, která postupuje podle podrobných prováděcích předpisů. Protože tyto normy úrovně nežádoucího hluku určuje zákon, dá se přepokládat, že se dotyčný může obrátit i k soudu.

 

Jiným Vašim problémem může být to, zda uvedenou činnost v bytě lze vykonávat. Pokud provádíte v bytě podnikatelskou činnost (třeba jen na balkoně), je možné že si někdo může úspěšně stěžovat i na to, že uvedené prostory pro tuto činnost nejsou kolaudovány.

 

Pokud jde o Vaší obranu, domnívám se, že nejlepším způsobem je pronajmout si nějaký prostor, o kterém se dá předpokládat, že je dostatečně akusticky izolovaný, nebo prostor mimo obytnou část. Je možné se také s dotyčným sousedem nějak dohodnout a jeho újmu (ať již skutečnou nebo domnělou) nějak kompenzovat.

 

Pokud ode mne chcete radu, jak se bránit v případě, kdy Vám hrozí někdo, komu vadí hluk z brusky v obytném objektu (a to stížností nebo soudem), tak zde vidím dvě možnosti. První je zjistit si skutečnou akustickou hladinu hluku a ta pokud je v normě Vám zajistí bezproblémovou práci. To ale neřeší problém kolaudace prostor pro podnikatelskou činnost. To by řešil pouze kontakt se stavebním odborem příslušného úřadu obce nebo městské části. Druhou radou je již výše zmíněná dohoda s dotyčnými, kteří se cítí obtěžováni.