Jinýma očima

 • Důvody průtahů v soudním řízení (10.3.2013)

  Žaloba na prezidenta republiky pro velezradu m.j. uvádí, že průtahy v soudním řízení jsou způsobeny samotnými obžalovanými. Pokud se podíváme na mediálně sledované kauzy, uvidíme, že opak je pravdou.

 • Otázky kolem nejmenování soudce Langera (9.3.2013)

  Žaloba na prezidenta republiky pro velezradu m.j. uvádí jako protiústavní delikt skutečnost, že nejmenoval soudcem Petra Langera i přesto, že jej k tomu nejvyšší správní soud vyzval. Toto nejmenování soudce se může zdát protiústavním pouze při povrchním pohledu. Ve skutečnosti tato povinnost z Ústavy nevyplývá.

 • Advokát Sokol beze strachu o Klausově amnestii Všechno je jinak (18.2.2013)

  Rozhovor: Návrh na zrušení celé novoroční amnestie prezidenta Václava Klause, který podal pražský městský soudce Kamil Kydalka, Ústavní soud odmítl. Ale ve hře je stále dříve doručený návrh skupiny senátorů na zrušení části amnestie, která zastavila dlouhá trestní stíhání včetně závažných hospodářských kauz. Na názor, zda má tento návrh šanci na úspěch, se ParlamentníListy.cz zeptaly známého advokáta Tomáše Sokola. Ten se v rozhovoru rovněž nebál "plout proti proudu" v mnoha věcech týkajících se všeobecně kritizované amnestie.

 • Změna zákona o NKÚ - část stenozáznamu z jednání Senátu (130209)

  Dne 30.1.2013 Senát neschválil navrženou změnu Ústavy týkající se rozšíření pravomocí NKÚ. Níže je uvedena část stenozáznamu z diskuse na plénu Senátu při projednávání tohoto materiálu.

 • Otevřená metoda koordinace v Evropské unii a její právní limity (11.8.2010)

  Málokterý nástroj jednání Evropské unie vyvolává v právních i politologických kruzích tolik diskusí jako otevřená metoda koordinace umožňující faktické jednání Společenství mimo rámec svěřených kompetencí na základě mezivládní koordinace politik. Touto metodou rozvíjenou od konce 90. let 20. stol. má být dosaženo překonání různorodosti sociálních systémů členských zemí a jejich postupného přiblížení k jednotnému sociálnímu modelu.1)

  Autor: Vojtěch Belling, Praha (Autor je zástupcem ředitelky odboru koncepcí a analýz na Úřadu vlády). Zveřejněno v Právní rozhledy, č. 24 (2009).

 • Po Lisabonu jsme už na hranici federace, Di Fabio (12.12.2009)

  S německým ústavním soudcem Udem Di Fabiem o Lisabonské smlouvě, evropském demokratickém deficitu a ústavní výbušnině, na kterou je třeba dát si pozor Konzervativní soudce německého ústavního soudu Udo Di Fabio (* 1954) byl zpravodajem při řízení o Lisabonské smlouvě. Do Prahy přijel představit sbírku esejů Kultura svobody.

 • Protokol č. 30 ve sklenici vody, Jindřiška Syllová (10.11.2009)

  Bruselskou výjimkou se Česká republika Listina základních práv EU nevzdává. Všechny noviny psaly, že Češi přicházejí změnou Lisabonské smlouvy, kterou prosadil prezident Václav Klaus, o základní sociální a ekonomická práva. Tato práva by jim prý jinak zaručovala Listina základních práv Evropské unie (takzvaná charta).

 • 20 let poté - proč jsme nespokojeni, Václav Klaus, (22. 8. 2009)

  Nechci se přihřívat na znovu vznikající „blbé náladě“, ale je asi oprávněné říci, že nemalý počet lidí v naší zemi, dvacet let po vysněném pádu komunismu, prožívá jednu z dalších opakujících se vln deziluze, pesimismu a rozčarování. Svět prostě není takový, jak by si přáli a zejména jejich osud v něm je – podle jejich názoru nezaslouženě – horší, než by měl být.

 • Geneze krize - třicet stupňů ke krizi, krok za krokem, Milan Zelený (2.2.2009)

  Současná krize vznikala po dlouhá desetiletí, v podstatě již od Rooseveltova „Nového rozdání (karet)“ (New Deal). Její příčinou jsou státní intervence do ekonomiky svobodného trhu, obzvláště za Clintonovy vlády. Lidé, kteří krizi nezodpovědně vyvolali jsou dnes zodpovědní za její „léčbu“ a tvoří akční jádro Obamovy vlády. Může totéž myšlení, rozhodování a akce krizi jak zapříčinit, tak následně i vyléčit? Samozřejmě, že ne.

 • Zelení za jadernou energii (4.8.2007)

  Zakladatel Greenpeace změnil svůj postoj k jaderné energetice

  Patrick Moore, zakladatel organizace Greenpeace a nynější přední vědec organizace Greenspirit Strategy Ltd. se sídlem v kanadském Vancouveru, vystoupil letos v dubnu v podvýboru pro energii a přírodní zdroje amerického Senátu. Z jeho vystoupení jsme vybrali několik zásadních vyjádření.

Strana: 1 2 3 4