Články a rozhovory

 • 080807_Hospodari_c.JPG

  Rozhovor pro časopis Hospodáři - Evropa je bohatá, ale zhýčkaná (7.8.2008)

  Před osmi lety byla na summitu Evropské rady v Lisabonu odstartována iniciativa s ambiciózním cílem – přeměnit do roku 2010 Evropskou unii v nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější znalostní ekonomiku na světě – tzv. lisabonský proces. Jeho součástí byla smělá vidina, jak Evropa do roku 2010 dožene a předežene ekonomiku USA. Evropské orgány dokonce měly jasno, jak toho dosáhnout – mluvilo se o rozvoji znalostní společnosti, podpoře výzkumu a vývoje, zlepšování podnikatelského prostředí a odstraňování překážek na vnitřním trhu. Zároveň se ale jedním dechem hovořilo také o podpoře zaměstnanosti, potřebě udržitelného rozvoje a posilování sociální soudržnosti.

 • 061221_Hospodar_c.JPG

  Rozhovor pro časopis Hospodář - Senát je určitou pojistkou (21.12.2006)

  Senátor a někdejší starosta Prahy 5 Miroslav Škaloud nepatří k politikům, kteří by prožili život v politických kuloárech a nepoznali „skutečný život“. Původně se vyučil strojním zámečníkem, při zaměstnání si dodělal střední školu, vystudoval fyziku na matematicko-fyzikální fakultě, počátkem 90. let si na vlastní kůži ozkoušel i radosti a strasti podnikání. Podle něj podnikatelé víc než různé dotace a pobídky na podporu podnikání potřebují hlavně to, aby jim stát neházel klacky pod nohy. „Podnikatelé potřebují co nejméně regulací, co nejméně omezení, aby se mohli volně nadýchnout,“ říká.

 • 041207_Eurofima_c.JPG

  Rozhovor pro časopis EuroFirma -

  Sladění legislativy, tj. zahrnutí evropských předpisů zejména do oblasti obchodní politiky, daní, sociálních standardů a standardů ochrany životního prostředí bude znamenat určitý tlak na náklady jak výrobců tak i distributorů. Na druhé straně lze předpokládat, že otevření trhů a liberalizace vzájemného obchodu by mohla tyto náklady kompenzovat. Nová smlouva měla podle zadání obsaženého v Laekenské deklaraci zpřehlednit kompetence EU, zjednodušit systém evropského práva a zprůhlednit rozhodování unijních orgánů. Místo toho jsme ale svědky úsilí vytvářet novou politickou entitu, která se blíží formě státního útvaru. Jakýmsi nedopatřením se zapomíná na to, že neexistuje žádná přirozená opora pro tyto velkolepé ambice.

 • Rozhovor TV Prima

  Rozhovor s Miroslavem Škaloudem
  Prima TV 3.10.2002 23:59 pořad: K věci

 • Co čeká starosty?

  V "průvodci pravicového komunálního kandidáta", CEVRO 15.9.2002

 • Budeme dobrou adresou

  Večerník Praha 30.5.2002

 • O rozvoji smíchovské lokality

  Stavební fórum, interview

 • Sprejeři, otázky a odpovědi

  Odpovědi na otázky týkající se sprejerství. Z rozhovoru v Českém rozhlase 3.2.2001